Vo svojom osemnástom ročníku vyzbierala Dobrá novina vyše osemsto tisíc eur

Tlačová správa, 22. marec 2013

Na kolednícku zbierku Dobrá novina sa v osemnástom ročníku vyzbieralo 867 248,58 eur (v prepočte vyše 26 miliónov slovenských korún).

„Ceníme si štedrosť slovenských rodín, ktoré sa samy boria s náročnou finančnou situáciou. V duchu slov novozvoleného pápeža Františka však nezabúdajú na najchudobnejších a najbiednejších. Rovnako im, ako aj všetkým podporovateľom Dobrej noviny vyjadrujeme v mene projektových partnerov úprimnú vďaku,“ uviedla predsedníčka Komisie pre Dobrú novinu Martina Grochálová.

Tradičnú kolednícku zbierku, ktorá trvala od Vianoc do Troch kráľov, organizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí v spolupráci s katolíckymi farnosťami už osemnásť rokov. Tento rok sa do nej zapojilo 26 738 detí a dospelých, ktorí navštívili vyše 77-tisíc rodín po celom Slovensku. Okrem 2 770 koledníckych skupiniek v 1 268 mestách a obciach Slovenska sa do Dobrej noviny už tradične z iniciatívy Slovenskej katolíckej misie v Bruseli zapojili aj krajania v Bruseli, Luxemburgu a Štrasburgu.

V rámci koledovania sa v rímskokatolíckych a gréckokatolíckych farnostiach vyzbieralo celkovo 836 996,70 eur. Ďalších 30 251,88 eur poskytli individuálni darcovia. Na podporu Dobrej noviny bolo zaslaných 1989 darcovských SMS správ. Koledníci tento rok opäť zbierali aj slovenské koruny. Vyzbieralo sa 108 577 korún, v prepočte 3 604,10 €. Táto suma je započítaná v celkovej sume koledníckej zbierky.

Výťažok z najväčšej slovenskej zbierky na pomoc Afrike pôjde na konkrétne projekty pomoci ľuďom v Keni, Južnom Sudáne, Ugande, Benine a na Madagaskare. V tohtoročnom 18. ročníku bude Dobrá novina zameraná zvlášť na pomoc deťom s postihnutím. Okrem ďalších projektov podporí Dobrá novina v Keni i Centrum Jána Pavla II. pre deti s telesným postihnutím v Lokichare, deti s postihnutím v Centre Songa Mbele na Masomo v hlavnom meste Nairobi, Školu sv. Františka pre deti s postihnutím sluchu v Chesare a Centrum pre deti Tsara zaza na Madagaskare.

Bližšie informácie o konkrétnych projektoch nájdete v prílohe.

Na verejnú zbierku Dobrá novina možno prispieť celoročne. Verejná zbierka Dobrá novina je povolená Ministerstvom vnútra SR pod číslom SVS-OVVS3-2012/019624 zo dňa 16. augusta 2012.

Ďalšie informácie o koledníckej akcii, ale aj o použití prostriedkov z verejnej zbierky poskytne: Marián Čaučík, riaditeľ Dobrej noviny – mobil: 0905 251 806 alebo Martina Grochálová, predsedníčka komisie Dobrej noviny – mobil: 0905 849 408.

Príloha
CelkovyPrehladVysledkov18rocnik.pdf